Ozon Nedir

OZON NEDİR?

Bebeklerimizin sağlığı için hijyene önem veriyoruz ve jakuzilerimizde ozonlama sistemi kullanıyoruz. Peki nedir ozon? Ozon, oksidasyon gücü yüksek bir gaz olması nedeniyle, dezenfeksiyon amacıyla özellikle son yıllarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ozon dünyanın en güçlü dezenfektanıdır. Bilinen dezenfektanlardan 50 kat daha güçlüdür. Siz değerli ailelerimiz ve bebeklerimiz seansınıza gelmeden 15 dakika öncesinden sularımız ozonlanmaktadır.

Neden Ozonlu Havuz Seçilmeli?

Doğal bir dezenfektan oluşu, kullanım alanlarının hızla yaygınlaşmasına ve güvenle kullanılmasına neden olmuştur. Çoğumuz ozon sterilizasyon sistemlerine aşinayız, ancak gerçek şu ki, yüzme havuzları için ozon Avrupa’da 50 yıldan uzun bir süredir kullanılmaktadır.Türkiye’de ise makine odaların rutubetli ve havalandırma sistemlerinin yetersiz olmasından dolayı Türkiye’de havuzda ozon jeneratörü kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.Sadece son on yılda tüm dünyada havuz sahiplerinin klorla ilgili endişeler artmaya devam ettikçe havuzlarda ozon jeneratörü kullanımı artmaktadır.

1. Havuzunuzda Daha Az Havuz Kimyasal Kullanımı

Düzgün kullanıldığında, ozon havuzunuza kimyasal madde ekleme ihtiyacını iki şekilde azaltır. Klor ile karşılaştırıldığında, ozon gözleri, burnu ve ağzı tahriş etmez. Ozon ayrıca suyun Ph dengesini değiştirmez klor kullanımından çok daha az aşındırıcıdır. Düzgün bir şekilde entegre edilmiş ve ölçülmüş ozon, havuzunuzun birincil dezenfektanı ve oksitleyici görevi görür ve havuz suyunuzu sağlıklı tutmak için gerekli brom veya klor miktarını azaltır.

 2. Daha İyi Bir Dezenfektan

Ozon sistemlerimiz havuzları klor sistemlerinden daha hızlı ve daha iyi dezenfekte edebilmek için defalarca kanıtlanmıştır. Yüzme havuzları için ozon gösteren bir çalışma, E. coli bakterilerini içeren klordan daha üstündür. 0.1 mg / L ozon bakterilerle temas ettiğinde, 12 saniyeden daha kısa sürede tamamen yok edebildi.

3. Artan Konfor

Havuz kloru kullanan bir çok havuz sahibi dezenfektan olarak yoğun klor kullanımından şikayetçilerdir. Klor ve hatta tuz sistemleri, yıkananların cildini, gözlerini ve hava yollarını tahriş etme potansiyeline sahiptir. Ancak havuz sahipleri ozon sistemimize geçtiklerinde daha fazla konfor bildiriyorlar. Güçlü bir kalıntı klor kokusu yoktur, cilt ve gözler tahriş olmaz ve solunum sorunları olan yıkayıcılar özgürce ve sorunsuz bir şekilde nefes alabilir.

4. Gelişmiş Su Kalitesi

Ozon ürünlerimiz havuz suyunuzun kalitesini önemli ölçüde artıracaktır. Havuz suyuna uygulandıktan sonra “mikro flokülasyon” adı verilen bir işlem meydana gelir. Bu, yüzme havuzunuzdaki organik kirleticilerin bir çoğunun birlikte gruplanmasını ve ozon dirençli kum filtreniz tarafından daha kolay bir şekilde temizlenmesini sağlar.

  Çalışmalar, bir havuz ozon jeneratörü kullanımının havuzu etkili bir şekilde temizlediğini ve küf, küf, bakteri, maya ve mantar suyunu serbest bıraktığını göstermiştir.

Aynı zamanda sudaki vücut yağlarını ve diğer insan kirleticilerin nötralize etmede ve temizlemede de etkilidirler. Bir havuz ozon jeneratörü kullanmak, bir havuzun temiz tutulmasının genel bakım maliyetlerini azaltmaya yardımcı olur.

Havuzda Ozon Kullanımı

 • -Bakteri öldürme oranı üç bin kat daha hızlıdır
 •  -Klordan% 50 daha güçlü oksitleyici
 •  -Geleneksel kimyasal kullanımını% 60 ila% 95 arasında azaltır
 •  -Güvenli olmayan kimyasalların taşınmasını ve depolanmasını azaltın
 •  -Zararlı kimyasalların sürekli alımını azaltın
 •  -Hoş olmayan klor kokularını giderir
 •  -Filtre süzme kapasitesinin iyileştirilmesi berraklaştırıcı kullanımının azaltılması ve daha az su geri yıkama
 •  -Su kalitesindeki artış nedeniyle ters yıkama süresini arttırarak su ve kimyasal tasarrufu sağlar.
 •  -Daha sağlıklı yüzme suyu – aktif havuz kullanıcıları ve yüzücüler için su kalitesi daha güvenli ve daha sağlıklı olacaktır
 •  -Ozonun kalıntı oluşturduğu bilinen klora kıyasla toksik veya zararlı kalıntısı yoktur (Kloramin havuz suyunda bağlı klor oluşmaz.)
 •  -Ozon göz tahrişini önler.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.