Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaş Sınırlamalarına Dikkat Edin:

Oyuncak firmaları ürettikleri oyuncakların üzerine yaş sınırları koyarlar ve belirtilen yaşın altında olan çocuklar için söz konusu oyuncağın zararlı olabileceği uyarısını yaparlar. Bu uyarı oyuncak seçerken dikkat edilecek hususların başında gelir. İncelenen oyuncak hangi çocuk için alınacak ise çocuğun takvim yaşı ve gelişim dönemi göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak bu yeterli değildir. Oyuncak alınan çocuğun bireysel özelliklerinin de göz önünde bulundurulması gerekir. Zira, aynı takvim yaşına sahip çocuklar bile aslında birbirlerinden farklı karakteristik özelliklere sahip olabilir. Yaşıtlarından önde veya geride; yeterlilikleri veya yetersizlikleri olabilir.

Çocukların ilgi ve yetenekleri de birbirinden farklıdır. Bu durum çocuğa alınacak oyuncak için çocuğun karakterinin göz önünde bulundurulmasını daha da önemli bir seviyeye yükseltir. Örneğin herhangi bir sebeple bir çocuk fazla ışık veya gürültüden hoşlanmayabilir ve hatta böylesi durumlardan korkabilir. Yaşı oynamaya müsait diye bu özellikleri bulunan bir oyuncağı çocuğa vermek, yapılacak büyük yanlışlardan birisi olacaktır.

Küçük Parçalar İçeren Oyuncaklara Dikkat!

Satın almayı düşündüğünüz oyuncak küçük parçalar ihtiva ediyorsa, ayrıca bir özen göstermeniz gerekmektedir. Zira, çocuklarda doğumdan itibaren uzun süreler devam eden ağızla nesneleri tanıma süreci tehlikeli bir dönemdir. Bundan dolayı küçük parçalı oyuncaklar 3 yaş, bazı durumlarda da 4 yaşından sonra kullanılmalıdır.

Çocuklara Zarar Vermeyen Ham Maddeden Üretilmiş Oyuncakları Tercih Edin.

Oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler konusunda öne çıkan başlıklardan bir diğeri de oyuncağın üretildiği ham maddedir. Satın almayı düşündüğünüz oyuncağın kanserojen ya da daha farklı zararlı kimyasallar içermemesi oldukça önemlidir. Bu konuda ebeveynlerin, oyuncak güvenliği yönetmeliğine uygun ve yönetmelikte istenen standartları sağlayan üreticilerin ürettiği oyuncakları tercih etmesi gerekir.

Çocuğunuzun Fiziksel, Zihinsel ve Duygusal Gelişime Katkı Sağlayacak Bebek Gelişimi Oyuncakları Tercih Edin.

Oyuncak seçimi aşamasında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus; satın almayı düşündüğünüz oyuncağın, çocuğunuzun zihinsel, fiziksel, duygusal ya da sosyal yönden gelişimine katkı sağlamasıdır. Yaratıcılığı destekleyen, zihni çalıştıran, işlem yapabilme kapasitesini arttıran, öz bakım becerilerini güçlendiren, motor becerileri geliştiren, çocuğun diğer çocuklar, kişiler ya da doğayla bağ kurmasını sağlayan oyuncaklar bulmanız ve bu oyuncaklardan çocuğunuza gerçekten uygun olan oyuncakları tercih etmeniz gerekir. Çocuğun gelişim dönemine göre bu tür oyuncaklara örnek olarak; bloklar, iç içe geçen renkli kaplar, puzzlelar, oyuncak hayvanlar, minyatür eşyalar, arabalar, bebekler, harf ve sayı bulunan oyuncaklar, minik müzik aletleri, çeşitli sesler çıkaran minyatür aletler, toplar değerlendirilebilir. Sayılan tüm bu oyuncaklar çocuğunuzun fiziksel, zihinsel ve/veya duygusal gelişimine olumlu etkileri olabilecektir. Önemli olan nokta tüm oyuncakların aynı anda çocuğun kullanımına sunulmaması, döngüsel olarak ikişer yada üçerli olarak farklı zamanlarda farklı oyuncakların sağlanmasıdır. Bu sayede çocuğun önündeki oyuncağa yoğunlaşması ve onun fonksiyonlarını keşfetmesi mümkün hâle gelecektir. Aksi takdirde, tüm oyuncaklarına anında ulaşabilen çocukların dikkatini aynı noktaya toplayamaz ve bu konuda beceri edinme güçlüğü çekebilir.

Pahalı Oyuncak Doğru Oyuncak Demek Değildir.

Çocuklar, oyuncaklara biz yetişkinlerin baktığı gözle bakmazlar. Onlar oyuncağın hangi ülkeden ithal olduğuyla ya da nasıl bir fiyat etiketine sahip olduğuyla ilgilenmezler. Bazen büyük bir heyecanla, yüksek bir fiyata alınan oyuncak çocuğa sunulduğunda, çocuk oyuncakla hiç ilgilenmeyebilir ve hatta bundan dolayı hayal kırıklığı yaşayabilir. Gösterişli bir oyuncak yerine basit ve sade bir oyuncak çocuğun gözdesi olabilir. Çocuk için en önemli nokta onun hayal dünyasını harekete geçiren, bilişsel süreçlerini aktive eden ve öğretici özelliklere sahip olan oyuncakların seçilmesidir.

Oyuncakların, çocuk gelişiminde ne derece önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Çocukların öğrenme merakını gidermelerine yardımcı olan oyuncaklar, onların hem fiziksel hem ruhsal hem de duygusal ihtiyaçlarına yanıt sunabilir. Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı bu makalemizde, siz değerli ebeveynlere oyuncak alışverişi öncesinde aklınızda bulundurmanız gereken kriterleri listelemeye çalıştım. Ebeveynler olarak çocuğumuzun gelişimine katkı sağlayacak ve onlara zararı dokunmayan malzemeden üretilmiş oyuncakları tercih etmeli ve hayal güçlerini geliştirme yolculuklarında onlara en iyi imkânı sunmamız gerekmektedir.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.