Merkezimizde kırk uçurma organizasyonu olarak farklı bir çok konsept çeşidi ile jakuzimizi süsleyerek bebeğinizin 40 banyosunu güzel bir anı haline getiriyoruz. Randevu talebiniz olduğunda tarafınıza bir çok konseptte hazırlanmış süsleme seçeneği sunulur ve seçim alabilirsiniz. 40 uçurma organizasyonunuzu tamamlayacak, fotoğraflarda da kullanabileceğiniz anı kartları ve 40 sepeti de
hazırlıyoruz.

Peki nedir 40 Uçurma?
Kırk Uçurma, en genel anlamıyla yeni doğan bebeğin doğumundan kırk gün geçmesinden sonra annesiyle birlikte aile büyüklerini ziyaret etmesi olarak tanımlanır. Halk arasında kırk basması olarak tabiri edilen durumu önlemenin en geçerli yolu olduğuna inanılır.
Kırklama denilen olay ise bebeğin doğumundan itibaren kırk gün sayılıp, kırkıncı gün annenin ve bebeğin yıkanması olarak tabir edilir. Kırkı çıkmadan dış tehlikelere karşı açık olduğuna inanılan lohusa ve bebek için kırk gün sonunda kırklama seremonisi yapılır.

Kırk Uçurma geleneği birçok kişi tarafından günümüzde halen devam eden bebekle ilgili yapılan Anadolu geleneklerinin başında gelir.
Eski Türklerde 40 banyosu yaptıran ve yeni giysiler giydirilen bebeğin, aynı şekilde kırk banyosu yapan ve dua eden annesiyle birlikte aile büyüklerini ziyaret etmelerinin önemli olduğu bilinir.

Uygulaması yöreden yöreye değişiklik göstermekle birlikte kırk uçurması, bebeğin doğumundan kırk gün geçmesi üzerine kırk banyosu yaptırılması ve (kırklandıktan sonra) aile büyüklerini ziyaret etmek olarak özetlenmektedir. Geleneğe göre, doğumdan sonraki ilk 40 günün lohusalar ve bebekler için önemli olduğuna inanılır.

Bunun sebebi olarak hem annenin hem de bebeğin kırk gün süresince hastalıklara karşı yeterli dirence sahip olmadıkları gösterilir. Uzmanların doğumdan sonra bebeklerin ve lohusaların ilk günlerinde temiz ve sağlıklı ortamlarda bulunmaları ve hijyenik olmayan ortamlardan uzak durulmasını tavsiye etmeleri, söz konusu geleneğin devam etmesine neden olan sebepler arasında göstertilir. Kırk banyosunu yapan bebek, aile büyüklerine ilk ziyaretini yapmak için ilk defa dışarıya çıkar.

Önce anneanneye sonra babaanneye kırk uçurmaya gider. Anneanneden içerisinde; şeker, tuz, pirinç, haşlanmış yumurta olan bir torba, babaanneden de içerisinde tuz, yumurta, şeker, ekmek, soğan olan bir torba alınır. Bazı yörelerde bu malzemelere ek olarak; un, pamuk ve bozuk para alındığı da belirtilir.

Alınan malzemelerin anlamı ise;
– Un; Bebeğin ömrünün uzun olması,
– Şeker; Ağzı tatlı olsun,
– Tuz; Evin tadı tuzu gibi ömrü iyi olsun,
– Pirinç; Bereket getirsin, ziyaret evinin bereketi geçsin,
– Yumurta; Sağlıklı olsun,
– Pamuk; Ak saçı sakalı uzasın,
– Metal bozuk para; bol kazançlı olsun anlamına gelmektedir.

Sizlerde 40 uçurma ile ilgili farklı ritüelleriniz varsa bizlerle paylaşabilirsiniz. Merkezimizde 40 uçurma, özel gün ve kutlamalarınız için bebeğinize ve siz değerli ailelerimize özel hazırlıklarımız ve süslemelerimizle yanınızdayız.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.