BEBEK SPA MERKEZİ

Bebek Spa Merkezi bebeklerini düzenli olarak Bebek Spa Merkezine götüren her ebeveynler özellikle gaz ve kolik sancılarına iyi geldiğini fark ediyor.

Bebek Spa Merkezi Avrupa ve Amerika’ da yaygın olarak yapılan, bebeklerin kan dolaşımını hızlandıran ve tüm motor becerilerine güç katan bir uygulama olan bebek SPA’sı ve hidroterapi nedir? Yararları nelerdir? Bebek SPA‘sına kış aylarında ne sıklıkla gidilmeli?

Bebek SPA Merkezi bebeklerini düzenli olarak Bebek SPA Merkezine götüren her ebeveynler özellikle gaz ve kolik sancılarına iyi geldiğini fark ediyor.

Hidroterapi; İstanbul Bebek SPA Merkezinde bebekler için özel üretilen jakuzilerde belli ısıdaki sıcaklıkta, boyun simidi ile birlikte bebeklerin ilk su ile tanışması ve havuz deneyimine deniyor. Jakuzilerdeki hava kabarcıkları sayesinde bebeğin istemsizce el ayak oynatması bebeğin koordinasyonunu ve motor becerilerini kuvvetlendirmiş oluyor. Pendik Bebek SPA Merkezinde bebeğin göğüs kafesine değen hava kabarcıkları sayesinde bebeğinizin oksijen kapasitesi artmış oluyor. Kurtköy bebek spa merkezinde bebekler bu uygulama ile sudan korkmuyor ve yüzmeyi çok küçük yaşlarda ebeveynlerinin katkılarıyla sevmiş oluyor.

Bebeğini düzenli olarak bebek spa merkezine  götüren her ebeveyn özellikle gaz ve kolik sancılarına iyi geldiğini fark ediyor. Bebeklerin rahatlaması anneyi de belli ölçüde rahatlatmış oluyor. Annelik Dünyası Genellikle haftada bir öneriliyor.

Bebek SPA Merkezi

Bebek SPA Nedir? Bebek SPA’nın Faydaları Nelerdir?

SPA (Sanitas Per Aquam) = Suyla gelen sağlık.
Antik Çağ’dan günümüze, daha sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen insanlar suyun şifa verici özelliğini kullanıyorlar. Artık, bebekler de bu popülasyondan faydalanıyorlar.

Peki, Baby SPA nedir? Bebek SPA Merkezi Nedir? Bebek SPA özellikle Avrupa ve Amerika’da yaygın olan, hem annenin hem de bebeğin yararlanabileceği bir aktivite. SPA denince akla biz yetişkinlerde olduğu gibi su ve masaj uygulaması geliyor. Bebekler için de aynı uygulama geçerli.

Bebekler önce kendilerine uygun ölçekteki hidroterapi havuzlarına alınıyorlar. Burada kas ve motor gelişimlerini güçlendirecek egzersizler de yapıyorlar. Ardından uzman bebek masajı terapistleri tarafından yapılan masajla rahatlıyorlar. Gelelim Bebek SPA’nın Faydalarına:

Suyun dinlendirici gücü bebeklere rahatlama sağlarken anneler de bu sayede sosyalleşme imkanı buluyorlar. Düzenli olarak yapıldığında bebeklerin motor becerilerinde ve kas kuvvetinde gözle görülen bir gelişme oluyor. Gaz sancısı ve kolik ağrılarını en hafife indiriyor. Bebek Spanın Faydaları yazımızdan da bilgi edinebilirsiniz.

Hidroterapi Nedir? Hidroterapinin Faydaları Nelerdir?

Hidroterapi, bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimini destekleyen bir hizmet. Hidroterapi uygulamasında bebekler boyun simidiyle birlikte belli sıcaklıkta optimize edilmiş jakuzilerde sağlıklı bir şekilde vakit geçirebiliyorlar. Peki, hidroterapinin bilinen faydaları neler?

Jakuzilerde bulunan hava kabarcıkları bebeklerin fizyolojik gelişimlerine katkı sağlıyor. Bu, uzmanlar tarafından da desteklenen bir gerçek.
Bebeklerin zihinsel ve motor becerilerinin gelişimini destekliyor. Bu da bebeklerin daha bilinçli ve kontrollü hareket etmelerine yardımcı oluyor. Bebeğin beyin ve kas gelişimi bunları ne kadar hareket ettirdiğine bağlı.

Bebek SPA Ne İşe Yarar?

Suyun göğüs kafesine uyguladığı basınç, akciğerlerin kapasitesini ve göğüs kaslarını güçlendirerek arttırıyor. Bu da solunum sisteminin gelişmesine yardımcı oluyor.

 • Denge ve koordinasyonu geliştiriyor.
 • Kalp ve dolaşım sistemini harekete geçiriyor.
 • Sinir sistemini rahatlatıyor.
 • Bebeğin psikolojik ve sosyal gelişimini destekliyor.
 • Ebeveyn ve bebek bağını güçlendiriyor.
 • Bebeğin bağımsızlığını ve öz güvenini artırıyor.
 • Yeme, gaz ve uyku sorunlarını düzene sokuyor.

Bebeklerde herhangi bir fiziksel sorun yoksa (kolik, kas hastalığı, kabızlık vb.) haftada bir bebek SPA merkezlerine gelmelerini öneriyoruz. Bebekler için SPA çocuğun büyüme ağrıları, kas ve zihinsel gelişimi için oldukça önemli. Bu, aynı zamanda bebeklerin sosyalleşmesine ve sağlıklı büyümesine de destek veriyor. Düzenli yapılan hidroterapi ve masaj, bebeklerin uykuya geçişlerini kolaylaştırıyor. Diş ağrıları olan dönemde ise bebeklerin ağrılarını hafifletiyor. Hidroterapi bebeğin gelişimi için ayda minimum 2 defa yapılması gereken bir uygulama. Çünkü 0-1 yaş bebeklere pek çok katkısı var.

Bebek SPA Merkezlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğinizi emanet edeceğiniz insanlar çok önemli. Günümüzde birden fazla bebek SPA merkezi bulunuyor. Bu sebeple ebeveyn olarak “Hangisini tercih etmeliyim?” sorusunu kendimize sormamız gerek.
Öncelikle Bebek SPA merkezlerinde bebeğinize eşlik edecek kişilerin Millî Eğitim Bakanlığı onaylı masaj terapistleri olmasına dikkat etmelisiniz.
Hidroterapinin bir uzman eşliğinde yapılması gerekiyor. Hidroterapi havuzundaki belli sıcaklık, 20-25 dakikanın üzerinde suda kalan bebeğin vücut ısısını arttırabiliyor.

Hidroterapi havuzunda kullanılan boyun simidi de oldukça önemli. Bebeğinizin boynunda tahminen 1 parmak boşluk kalacak şekilde konumlandırılmalı. Kalite olarak plastik değil, bebeklere uygun formda olan hassas kumaştan yapılan boyun simitleri kullanıldığından emin olunmalı. Aksi takdirde plastik bir boyun simidi, bebeğinizin belli ısıda uzun süre suda kalması sonucu cildine zararlı olabilir. Hidroterapi seansı her bebeğe özel olarak yapılması gereken bir uygulama. Sonuç olarak önceliğimiz bebeklere hijyenik ve sağlıklı bir ortam yaratmak. Jakuziler her bebekten sonra boşaltılmalı ve iç temizliği yapılarak yeni gelen bebek için başka su doldurulmalıdır.

Pendik Bebek Spa Merkezi Kurtköy Bebek Spa Merkezi İstanbul Bebek Spa Merkezi   Bebek Spa Merkezi

BEBEK MASAJI

Bağlılık ve bağlanma bebek ve bebekle ilgilenen kişi arasında kurulan ilk  ilişkinin karşılıklı birbirine bağlı süreçlerine verilen addır. Bağlanma doğumun hemen ardından anne babalar ve bebek arasında birbirlerini tanımaya başlamasıyla gelişen süreç olarak anlaşılır. Bebeğin ilk bağlılık ilişkisi çok güçlüdür. Çünkü bebeğin ilerdeki hayatında bütün ilişkilerini etkileyecektir.

Bebeklikteki bağlanma kavramı; belirli bir kişiye olumlu tepkilerin verilmesi, zamanın büyük kısmının o kişiyle birlikte geçirilmek istenmesi, olumlu tepkilerin verilmesi, korku yaratan herhangi bir durum veya obje karşısında hemen o kişinin aranması, bağlanılan kişinin varlığının duyumsanması ve eş zamanlı olarak rahatlama duygusunun eşlik etmesi gibi duygu ve  davranış örüntülerinin tümünü kapsamaktadır.

   Aslında gebeliğin planlı ve istenen bir gebelik olması, anne ve bebeğin ilişkisinde ilk kuraldır. Doğum öncesi dönemde fetüs, annenin duygulanımlarına yanıt verebilmektedir. Yirmi altıncı haftada fetüsün algılama, tepki gösterebilme ve işittiği bilgileri yakalama yeteneklerinin olduğu bilinmektedir. Bu durumda, doğum öncesi dönemde, annenin bedeninde meydana gelen değişiklikleri benimsemesi ve olumlu duygularını henüz doğmamış olan bebeğine aktarabilmesi, bağlanmanın ilk temellerini oluşturmaktadır. Hamilelik döneminde annenin karnına dokunması yoluyla bebeğin tensel olarak hissedilmesi ve bebeğin kabulü bağlanma ilişkisi açısından oldukça önemlidir. Bebek masajları göz teması, gülme, okşama ve bebekle diğer etkileşimleri içerir.

Bu bebeğin ebeveynleri ile olumlu bir şekilde etkileşime girmesine izin verir. Yeni doğan bebeğiniz ile temas kurmanız, onunla bağ kurmanın harika bir yolundan öte, hem sizin, hem de bebeğiniz için yatıştırıcı ve besleyici bir etkiye sahiptir. Masajlar ayrıca vücudun tepkilerini de olumlu bir şekilde harekete geçirir. Rahatlatır ve stresi hafifletir. Masaj yapmak bebeğinizin uykuya geçişini kolaylaştırır ve uyku düzenini iyileştirerek gelişimine katkıda bulunur.

Özellikle erken doğan bebeklerde masaj uygulamasının gelişim hızı  üzerine olumlu etkisi ve doğum sonrası depresyonu yaşayan anneler üzerindeki rahatlatıcı etkisi birçok bilimsel çalışmayla gösterilmiştir. Bebek masajlarının birçok faydası vardır. Dokunma, bebeğin nöro-fizyolojik gelişimini destekleyen duygusal bağların geliştirilmesine ve güçlendirilmesine olanak tanır. Böylece tüm bedensel işlevler rahat bir durumda sağlıkla geliştirilir. Bunların yanı sıra masajın diğer faydalarına değinecek olursak;

 • -Psikolojik gelişmeyi teşvik eder
 • -Vücudun sınırlarını tanımayı öğretir
 • -Sindirim sistemini destekler
 • -Bağışıklık sisteminin gelişimini destekler
 • -Sinir sisteminin gelişimini destekler, artırır
 • -Kan dolaşımını artırır
 • -Solunum sistemini güçlendirir
 • -Kasları iyileştirir

    -Dokunma duyusu özellikle yeni doğan ve bebeklik döneminde çocuğun çevresini algılamasında çok önemlidir. Bebek için dış dünyayı algılamakta çok önemlidir. Bebek için dış dünyayı algılamakta çok önemli olan üç duyudan biri olan dokunma, görme ve işitmeden önde gelir. Bebek kucağa alındığında ,dokunulduğunda, okşandığında dokunma duyusu aracılığıyla çevresiyle iletişim kurar ve çevresini tanır. Çocuğun dokunma duyusunun uygun şekilde uyarılması psikososyal gelişimini olumlu yönde etkiler. Başlangıcının insanlık tarihi kadar eskiye dayandığı düşünülen masaj, bebekle anne arasındaki duygusal bağı güçlendiren ve psikososyal gelişimi destekleyen etkin bir iletişim aracı olup ,yüzyıllardır değişik kültürlerde sağlığın korunmasında ve hastalıkların tedavisinde önemli rol oynamıştır.

Doğum sırasında, doğum kanalından geçişin de bebeğin yaşam fonksiyonlarını uyaran bir çeşit masaj işlevi gördüğü düşünülmektedir. Bazı araştırmacılar doğumdan sonra bebeğin etrafını güvenle sarıp sarmalayan bir ortamdan geniş bir dış dünyaya çıkmasının güvensizlik duygusuna neden olduğunu ve yeni doğanın attığı ilk çığlığın nedeninin, bu dış ortama olan tahammülsüzlük olduğunu savunmaktadır.

Dokunma ve masajın, anne ve bebek arasındaki teması sürdürerek bebeğin güven duygusunu güçlendirdiği düşünülmektedir. Bebek masajı, bebek gelişimini destekleyen basit ve etkili bir tekniktir. Gerek bu nedenle, gerek anne-babaların bunu bebeklerine bağımsızca uygulayabilmelerine imkan sağladığı için, birçok ailenin giderek ilgi duymaya başladığı yeni bir uygulama olarak anılmaktadır. Yine de çoğu ebeveyn bebeklerini kolayca incitebileceklerini düşündükleri için, bebeklerine uyarıda bulunarak yanıt alabileceklerini bilmezler.

Bebek SPA Merkezi 1Oysa doğduğumuzda iletişim kurabilmek için kullanabileceğimiz  en gelişmiş duyumuz dokunma duyusudur. Bebek masajı bunun için en iyi yoldur.Yeni doğanda dokunma duyusu özellikle dudaklar, dil, kulaklar ve alında olmak üzere tüm vücutta iyi gelişmiştir. Deri vücudun en duyarlı organıdır. Bu nedenle dokunma duyusu, yeni doğan ve bebeklik döneminde çocuğun çevresini algılamasında çok önemlidir. Bebek kucağa alındığında, bebek masajı yapıldığında dokunulduğunda, okşandığında, bu duyu aracılığıyla çevresi ile  ilişki kurar ve çevresini tanır. Böylece psiko-sosyal gelişmesi de olumlu yönde etkilenir.

Anne-baba-bebek arasındaki oyunlar, karşılıklı etkileşimde büyük önem taşır. Bebek masajı  ise bebeği hissetmek ve ona dokunmak için en uygun yoldur. Bebek masajı bir bebeğin en çok gereksinim duyduğu zamanda verildiğinde, bebek bunu çok kolay kabullenir.

Bebek masajı düzenli uygulandığında doğumda yeterince gelişmemiş olan dolaşım, sindirim ve boşaltım sistemleri gibi yaşamsal mekanizmaları da güçlenir. Bebek masajı ,kas koordinasyonunu kuvvetlendirmenin yanı sıra bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimine de olumlu katkıda bulunur. Erken dönemde anne-baba-bebek arasında temel güven duygusunun oluşturulması, bebeğin ileriki yaşamında da sağlıklı bir kişilik geliştirmesine yol açar.

Bu dönemde, bebeğiniz daha aktif olacak, hareketlenecek, oturacak, emekleyecek ve ayakta durmaya çalışacaktır. Aktif bir bebeğin hareket etmek istemesinin normal olduğunu unutmayın; siz de ona uyum sağlamalı, örneğin o sırada bebeğinizin elinde bir oyuncak varsa, bacaklarına masaj yapmayı tercih etmelisiniz. Bu dönemde bebek masajı  rutininize, bebeğinize şarkılar, tekerlemeler ve oyunlar da öğretebilirsiniz. Bebek masajı  hareketlerinizi, bebeğinizin artık daha aktif olduğu bu gelişim evresine göre değiştirin. Masaj, bebeğinizin özgüvenini ve diğerleriyle iletişim kurma becerisini geliştirmeye ve ayrıca vücut koordinasyonunu sağlamasına ve güçlenerek yürümeye hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

Bacak bebek masajı, bebeğinizin vücut farkındalığını artıran eğlenceli bir aktivitedir. Bebeğiniz de bu hareketten keyif almaya başladığında, harekete bir şarkı ile siz de eşlik edebilirsiniz. Bebeğinizin de katılabilmesi için, şarkıyı daha yavaş söylemeyi unutmayın.Ellerinizle, bebeğinizin bacağına, üst bacaktan ayak bileğine doğru masaj yapın. Bebeğinizin bacakları uzunsa, dizlerinden ayak bileklerine doğru da yuvarlayabilirsiniz.

Sırt Masajı
Bebeğiniz dik oturmak istiyorsa, masajınızı da bu duruşa uyum sağlayacak şekilde değiştirebilirsiniz. Bebeğinize bu pozisyonda masaj yaparak, onun destek almadan oturmaya alışmasına yardımcı olabilir ve sırt kaslarını güçlendirebilirsiniz. Bu masaj, aynı zamanda, uyku öncesinde yapabileceğiniz, sakinleştirici bir aktivite olacaktır.İki elinizi artarda bebeğinizin boynundan poposuna doğru kaydırın ve hareketi tekrar edin. Bebeğiniz, siz ona masaj yaparken bir oyuncak ile oynamak isteyebilir.

Nazik Hareketler
Bebeğin vücut koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olacak bir dizi fiziksel egzersizden oluşan nazik hareketler, omurgayı düzeltir ve bebeğinizin esnekliğini artırır. Bir masaj sınıfına katılarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz, aşağıda da bir örnek verilmiştir.

Kapat-Kapat-Kapat-Aç
Bebeğinizin kollarını üç kez göğsünün üstünde birleştirin, önce bir kolu, sonra diğer kolu altta kalsın. Sonra, kollarını nazikçe açarak esnetin. Hareketin ritmi şöyle olmalı: kapat-kapat-kapat-aç. Hareketi tekrar edin.

Hareketinizi bebeğinizi öperek ve kucaklayarak bitirin. :)”


Facebook Sayfamızdan Bizi Takip Edebilirsiniz.
Bebek SPA Resimlerine Galerimizden bakabilirsiniz.